Тема: Основа слова. Частини основи корінь, префікс, суфікс. Розбір слова за будовою.
Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: комп’ютер, екран, картки для групової роботи, плакат «Будова слова».
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Особливості проведення уроку: урок розроблено з використанням мультимедійних технологій.
Ключові тези: будова слова, основа слова, закінчення.
Хід уроку
- Організаційний момент
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці.
Очі ширше відкриваємо,
Слухаємо і запам'ятовуємо.
Ні хвилини не втрачаємо.
- Актуалізація опорних знань
- Каліграфічна хвилинка.
Словникова робота: минулий.
Мм ми лий ну минулий
- Поставте наголос.
- Що означає слово «минулий»?
Минулий — час, який минув.
- Складіть речення з цим словом. Запишіть.
- Гра «Вставте закінчення»
Канати, вітрила, швидкий, по морю, через хвилі
- Які асоціації у вас викликають ці слова?
- Сьогодні ми вирушаємо у подорож Океаном Знань на швидкому вітрильнику з командою завзятих піратів.
Гра «За питаннями»
У затоці на с чекає що?
Ми вирушаємо на пошуки пригод на чому?
Капітан Джейк керує чим?
- З кожним виконаним завданням ми будемо поповнювати чарівну скриню скарбами.
Девіз нашого уроку: «Хочу все знати»
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Під час нашої подорожі ми продовжимо досліджувати слово, виділяючи в ньому закінчення. Але звертатимемо увагу не тільки на нього, а й на ту частину слова, яка залишається без закінчення.
- Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Перша зупинка - набір припасів. Робота над віршем (с. 52, впр. 110)
— Прочитайте вірш.
— Що полив дощик?
— Прочитайте підкреслені слова. Позначте закінчення в них.
— Назвіть частину слова без закінчення. Позначте її так: . Ви назвали й позначили основу слова.
- Це цікаво знати! У минулі часи помідори називали «псинки» або «нимидори» і лікували ними опіки. Навіть, вважали отрутою.
- Інтерактивна вправа «Оберіть позицію»
- Я вважаю, що основа – змінна частина слова. Як ви думаєте: так чи ні?
- Зазирніть у підзорну трубу.
- Що ви бачите? (Ліс – корінь, ок – суфікс, про - префікс)
— Запам’ятайте! Частина слова без закінчення називається основою. Основу позначають так: . Основа слова складається з таких частин: префікс, корінь, суфікс.
— Знаючи закінчення, ми зможемо визначити основу слова. За основою ми пізнаємо саме слово, його значення.
— Отже, що несе в собі основа? (Значення самого слова.)
2. Ознайомлення з алгоритмом визначення основи
— Чи помітили ви певний порядок при визначенні основи?
— Він називається алгоритмом. З чого ж ми починаємо?
3. Тренажер «Основа слова»
— Позначте у словах основу та закінчення.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
- Подорож морем: Робота над текстом (с. 52, впр. 111)
— Прочитайте текст. Визначте його тему.
— Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку.
Доберіть заголовок.
— Які недоліки є у тексті?
— Випишіть із тексту окремо споріднені слова до слова море і форми слова
морський. Позначте в них основу та закінчення.
Море — моряків, морська, приморський.
Морський — морська, морські, морських, морською.
- Послання у пляшці. Розвиток мовлення: робота за малюнками (с. 53, впр. 112)
- Водою розмило частину розповіді. Що ж там було написано?
- Розгляньте малюнки. Відновіть послання! (усно).
— Яка тема цього тексту?
— Коли і де відбувалася подія?
— Що почули діти?
— Що зробили діти?
— Чим завершилася історія?
- Самостійна робота.
Прибережні кущі, дикої качки, нерозлучні, собаку.
— Позначте у виділених словах із довідки основу та закінчення. Запишіть.
4. Парна робота на картках.
- Час повертатися з нашої подорожі. Нам потрібно пливти до берега швидше, а вітер ущух. Налягаймо на весла. Об’єднайтеся в пари із сусідом по парті
Вставте закінчення. У виділених словах визначте закінчення і основу слова.
Не варто з друг.. сваритися, бо доведеться миритися.
Приятелів тьма , а вірного друг.. нема.
Що тобі не мило, другові не зич.
Не карай, Боже, нічим, як другом лихим.
VІ. Підсумок уроку
- На ваших картках зображений вітрильник, на якому ми подорожували.
- Яким кольором ви б зафарбували йому вітрила?
- Чи сподобався вам урок?
— Що вивчали на уроці?
— Що для вас було новим?
— Що називається основою слова? (Це частина слова без закінчення.)
— Як її визначити? Розкажіть алгоритм визначення основи.
— Яка роль основи слова? (Несе в собі значення самого слова.)
- Ми наповнили чарівну скриню скарбами. А найцінніший скарб – це ваші знання.
VІІ. Домашнє завдання
- Покажіть вдома, які ви розумнички. Виконайте вправу 113 на с.53. Запишіть послання у пляшці у зошит та прочитайте його батькам.
|